تاريخ انتشار : 1394/04/20 12:3
دسته بندی : 15
بازدید : 0 بار
برنامه هلال احمر برای قطع واردات واکسن مننژیت/تولید واکسن در داخل

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، از عقد قرارداد با یک شرکت دانش بنیان داخلی برای تامین واکسن مننژیت مورد نیاز کشور خبر داد.


دکتر حسام الدین مدنی در گفتگو با خبرنگار ، اظهارداشت: قراردادی را با معاونت علمی ریاست جمهوری امضا کرده ایم که آنچه را وارد می کنیم و شرکت های دانش بنیان داخلی قادر به تولید آن هستند، نیاز خودمان را از این شرکت های داخلی تامین کنیم.

وی افزود: بر اساس همین همکاری با معاونت علمی ریاست جمهوری، ما قرار است که واکسن مننژیت مورد نیاز کشور را از یک شرکت دانش بنیان داخلی تامین کنیم.

مدنی با تاکید بر اینکه واکسن مننژیت چندین سال است وارد می شود، تصریح کرد: از زمانی که بنده در سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر مسئولیت گرفته ام، با یک شرکت دانش بنیان داخلی صحبت کردم و به آنها قول دادم در صورتی که این واکسن را تولید کنند، ما تمامی نیاز داخلی را از شما تهیه می کنیم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه انحصار واردات واکسن مننژیت در اختیار هلال احمر است، افزود: ما گفتیم اگر یک شرکت داخلی توانایی تولید این واکسن به شرط پاس کردن استانداردهای وزارت بهداشت را داشته باشد، ما به صورت انحصاری این محصول را از داخل خریداری می کنیم.

مدنی ادامه داد: در واقع، اگر این شرکت داخلی بتواند خواسته های ما را تامین کند، واردات واکسن مننژیت را صد درصد قطع می کنیم.

وی با اعلام اینکه سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن مننژیت واردات داریم، افزود: این مقدار واردات برای زائران حج تمتع است، ولی اگر در داخل تولید شود، تا ۳ میلیون دوز هم مورد استفاده است. بخاطر اینکه واردات است، ما فقط ضروری ها را لحاظ می کنیم.

مدنی در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت دانش بنیان داخلی خواهد توانست به وعده اش عمل کند، گفت: این شرکت به ما قول داده تا آخر سال این محصول را تولید کند و ما برای سال آینده، نیاز کشور به واکسن مننژیت را از این شرکت تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه ما با این شرکت داخلی قرارداد امضا کرده ایم و منتظریم محصول را تولید کنند، افزود: در صورتی که این واکسن در داخل تولید شود، سالیانه ۶ تا ۷ میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور فراهم می شود.

  آدرس خبر : http://www.shomaltime.ir/news_view.php?id=1142