چهارشنبه 28 مهر 1400
  • إِن جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا» (حجرات/6) اگر یک فاسق خبری آورد، تحقیق کنید.
کد خبر : 1116 1394/04/20 11:3 چاپ خبر

آب گریپ فروت برای سلامت رگ‌های خونی اعجاز می‌کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف روزی یک لیوان آب گریپ فروت موجب سالم نگاه داشتن رگ‌های خونی می‌شود و از ابتلا به بیماری قلبی پیشگیری می‌کند.


 به نقل از پایگاه اینترنتی هلث، محققان فرانسوی در نتيجه اين مطالعه متوجه شدند که این خاصیت به دلیل وجود مواد شیمیایی تقویت‌کننده سلامتی به نام ﻓﻼوﻧﻮتز (flavanones) است که به طور طبیعی در مرکبات تولید می‌شود.

این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف آب گریپ فروت می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی ایفا کند.

سالانه حدود 73 هزار نفر در انگلیس بر اثر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با قلب جان خود را از دست می‌دهند.

بیماری‌های قلبی از هر شش مرد یک نفر و از هر 10 زن یک نفر را به کام مرگ می‌کشاند. از مدت‌‎ها پیش مشخص شده بود که مصرف یک رژیم غذایی پر میوه اثر محافظتی دارد اما تحقیقات کمی در مورد فواید مرکبات نظیر گریب فروت بر روی سلامت قلب انجام شده بود.

اکنون محققان در موسسه ملی تحقیقات کشاورزی فرانسه اثر گریپ فروت را بر سلامت قلب بر روی 48 زن سالم که در فواصل سنی 50 تا 65 سالگی قرار داشتند، بررسی کردند. 50 تا 65 سالگی یکی از پرخطرترین گروه‌ها برای ابتلا به بیماری قلبی هستند.

محققان به نیمی از افراد مورد مطالعه روزانه 340 میلی لیتر حدود نصف گریپ فورت که مملو از فلاوانونز بود دادند و بقیه نوشیدنی فاقد فلاوانونز مصرف کردند.

نتیجه این آزمایش که شش ماه به طول انجامید نشان داد که بعد از مصرف منظم آب میوه حاوی فلاوانون، بهبود قابل توجهی در سلامت رگ‌های خونی داوطلبان دیده شد، اما در رگ‌های خونی افرادی که نوشیدنی فاقد فلاوانون مصرف کرده بودند هیچ تغییری مشاهده نشد.

محققان در گزارشی در رابطه با تحقیق خود نوشتند که مصرف روزانه آب گریپ فورد به سلامت رگ‌های خونی افراد میان سال و زنانی که در دوران بعد از یائسگی قرار دارند، کمک می‌کند. این مطالعه در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.


کلمات کلیدی : -