چهارشنبه 28 مهر 1400
  • إِن جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا» (حجرات/6) اگر یک فاسق خبری آورد، تحقیق کنید.
کد خبر : 13 1393/06/05 15:4 چاپ خبر

مدیرعامل مپنا خبر داد

صرف سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه در صنعت برق/ صدور فقط ۶ هزار میلیارد تومان قبض

مدیرعامل مپنا با انتقاد از قیمت پایین برق در ایران، گفت: سالانه افزون‌بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق هزینه می‌شود اما تنها ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان قبض برق صادر می‌شود.


ه گزارش خبرنگار اقتصادی، عباس علی‌آبادی در دومین روز همایش بین‌المللی انرژی اظهار داشت: سهم منابع اولیه در تامین انرژی طی سال‌های آینده تغییر می‌کند به‌طوری که سوخت مایع و سوخت هسته‌ای به‌تدریج کاهش و استفاده از گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد.

مدیرعامل مپنا با بیان اینکه سهم سوخت ذغال‌سنگ نیز در تامین انرژی جهان روند ثابتی را طی می‌کند، گفت: براساس آخرین آمار منتشرشده در سال 2014 که مربوط به تحلیل آمار سال 2010 است، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش حمل‌ونقل چهار درصد و در بخش تولید برق 18 درصد است.

وی افزود: در سال گذشته میلادی شش میلیون و 500 هزار نفر در بخش انرژی تجدیدپذیر اشتغال ایجاد شده که بیشترین اشتغال نیز در حوزه انرژی خورشیدی بوده است.

علی آبادی با بیان اینکه 884 تراوات ساعت برق تجدیدپذیر در سال 2011 تولید شده است، گفت: در افق 1404 باید در کشور 24 هزار و 500 مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر ایجاد شود.

وی با بیان اینکه افزون‌بر 70 درصد از پتانسیل‌های برق‌آبی کشور به بهره‌برداری رسیده و یا در حال احداث است، گفت: عمده این ظرفیت‌ها در حوزه رودخانه کارون است و شرکت آب و نیرو با ساخت سد و نیروگاه‌های زنجیره‌ای بر روی این رودخانه، از پتانسیل این رودخانه برای تولید انرژی برق‌آبی استفاده کرده است.

مدیرعامل شرکت مپنا از صدور 12500 مگاوات مجوز اولیه برای بخش غیردولتی برای امکان‌سنجی ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر خبر داد و گفت: هم‌اکنون ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر 181 مگاوات است که 130 مگاوات آن نیروگاه بادی است.

علی آبادی در خصوص برنامه های مپنا برای احداث ظرفیت های انرژی تجدیدپذیر این شرکت گفت: مپنا نصب 250 مگاوات انرژی تجدیدپذیر را در دستورکار خود قرار داده که 100 مگاوات آن در دست اقدام است.

وی افزود: توربین‌های 2.5 مگاوات ساخت داخل نیز در منطقه کهک قزوین نصب شده که تاکنون 20 مگاوات از این توربین‌ها نصب شده است.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از قیمت پایین برق در ایران، گفت: سالانه افزون‌بر 150 هزار میلیارد تومان در صنعت برق هزینه می‌شود اما تنها پنج تا شش‌هزار میلیارد تومان قبض برق صادر می‌شود.

وی ادامه داد: متوسط فروش نرخ برق 49 تومان است که با این نرخ‌های پایین نمی‌توان انتظار بهره‌وری و صرفه‌جویی را داشت.

علی آبادی خاطرنشان کرد: بیشترین تمرکز در موضوع برق تجدیدپذیر معطوف به نیروگاه‌های بادی و خورشیدی است که با رشد فناوری توربین‌های بادی و خورشیدی میزان قیمت تمام‌شده رو به کاهش است.


کلمات کلیدی : شمال -تایم -