چهارشنبه 28 مهر 1400
  • إِن جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا» (حجرات/6) اگر یک فاسق خبری آورد، تحقیق کنید.
کد خبر : 2561 1396/10/04 11:1 چاپ خبر

آن‌چه درباره بیت‌کوین باید بدانید

بیت‌کوین یک پول رمز پایه (cryptocurrency) است و به اعتبار رمزپایگی و نیز برخورداری از امنیت چند‌لایه و بسیار بالا و نیز به میزان کنترل عرضه آن می‌تواند در دادوستد بین اشخاص و نیز استفاده برای امر سرمایه‌گذاری مالی مورد استفاده واقع شود.

 

به گزارش شمال تایم بیت‌کوین یک پول رمز پایه (cryptocurrency) است و به اعتبار رمزپایگی و نیز برخورداری از امنیت چند لایه و بسیار بالا و نیز به میزان کنترل عرضه آن می‌تواند در دادوستد بین اشخاص و نیز استفاده برای امر سرمایه‌گذاری مالی مورد استفاده واقع شود.

 توجه به این مطلب ضروری است که این پول رمزپایه، پولی نیست که توسط یک بانک مرکزی یا یک حاکمیت کشوری مورد حمایت قرار گرفته باشد و بنابراین ارزش برابری آن نسبت به پول‌های ملی و جهانی هر لحظه می‌تواند سقوط کند و برای بعضی از ساکنان حوزه‌های حقوقی خاص این افت ارزش می‌تواند سنگین باشد.

ضمن آنکه دامنه و حاشیه تبدیل آن نسبت به پول‌های جهانروای دیگر نیز به مقدار عمده‌ای به میزان گردش آن در حوزه حقوقی آن پول بستگی خواهد داشت.

پول به مفهوم استاندارد امروزین دارای چهار وظیفه عمده واحد ارزش گذاری، واسطهٔ مبادلات، ابزار پرداخت دین و ذخیره ارزش است. قدرت خرید و ارزش پول ملی هر کشوری در ایفای اهداف چهارگانه فوق امری به شدت درونزا تلقی می‌شود. یعنی تحت تأثیر قدرت اقتصاد ملی کشور ناشرپول قرار دارد.

اگر اقتصاد کشوری توانمند و پویا باشد، آنگاه پول آن کشور وظایف چهارگانه فوق را نه تنها در حوزه حقوقی-رگولاتوری کشور ناشر که در حوزه‌های بیرونی آن نیز به خوبی ایفا می‌کند.

در بدترین وضعیت ممکن است پول ملی کشور خاص به دلیل ضعف اقتصادی کشور مزبور حتی قابلیت ارزش گذاری مالی یا واسطه گری مبادلات را نیز از دست بدهد.

در وضعیت‌های بینابینی پول ملی ممکن است ظرفیت و توانمندی ارزش گذاری کالاها و خدمات و نیز توان تسویه مبادلات درون حوزه حقوقی را داشته باشد، اما فعالان و مقیمان حوزه اقتصادی ناشر پول از استفاده از آن به عنوان ذخیره ارزش یا حتی ایجاد و ایفای تعهدات پولی پرهیز داشته باشند.

برای آنکه مطلب روشن‌تر شود، اشاره کنم که ارزش هر پولی (مورد نظر ارزش پولهای ملی کشورهاست) در هر حوزه حقوقی به اعتماد عمومی یا پشتوانه پول بستگی دارد.

چنانچه پول ملی کشوری از اعتماد عمومی مردم و فعالان اقتصادی برخوردار نباشد و توسط بانک مرکزی ناشر آن براساس قاعده و رویه مشخص مورد حمایت قرار نگیرد، آن پول عمدتاً در حوزه مبادلاتی کشور ناشر پول مورد استفاده واقع می‌شود و از ایفای نقش در حوزه مبادلاتی خارج از حوزه حقوقی ناشر و ناظر و نیز از ظرفیت تقاضا و نگهداری به عنوان ذخیره ارزش بی‌بهره خواهد بود.

بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال از دو ویژگی عمده امنیت در قالب یک سیستم اینترنتی به شدت امن و نیز تعهد عرضه محدود (ظاهراً) برخوردار است و این دو ویژگی در مقابل سیل عظیم خریداران بالقوه در سطح جهان کفایت می‌کند که ارزش آن را طی مدت کوتاهی در اندازه‌های غیرقابل باور رشد دهد.

در ارتباط با امنیت بیت کوین باید گفت قرار گرفتن آن در بستر بلوک چین تحت اینترنت، اطلاعات بیت کوین را تحت امنیت کامل قرار می‌دهد و مخاطرات معمول شبکه اینترنتی نظیر نفوذ پذیری، نا‌امنی محتمل و تغییر و جابجایی اطلاعات را برای آن کاملاً از بین می‌برد.

تعهد به عرضه محدود (ظاهراً درسطح ۲۱ میلیون قطعه) نیز ممکن است در شرایط فقدان بازارهای آتی و بروز نوسانات شدید ناشی از سیکل‌های اقتصادی، در برابری آن به ارزهای جاری جهانروا قابل اعتماد نباشد.

اما ویژگی عمده این پول قراردادی خصوصی به میزان تقاضای بی نهایتی است که برای آن در نظر گرفته شده و وجود دارد و رمز افزایش برابری آن نیز در همین نکته است.

بیت‌کوین ویژگی عمده یک کالا (commodity) را دارد، منتهی کالایی با شباهت‌های زیاد به پول مانند طلا. به همین دلیل مقررات گذاری در مورد بیت کوین در آمریکا و حتی در سایر کشورها به کمیسیون‌های تجارت آتی کالایی سپرده شده است.

ضرورتی ندارد که ما در مورد چرایی کالا بودن بیت کوین زیاد استدلال کنیم همین قدر که امور کنترل و نظارت برآن به کمیسیون تجارت کالا (CFTC) سپرده شده برای اثبات این موضوع کفایت می‌کند.

این توصیف علی رغم نظری است که اخیراً دادگاه عالی اتحادیه اروپا صادر کرده و بیت کوین را پول توصیف کرده است. اما همه دلایل و شواهددال برآن است که بیت‌کوین راباید کالا (commodity) ارزیابی کرد و خصوصیات و ویژگی‌های کالایی را برای آن قائل بود و مترتب کرد.

 


کلمات کلیدی : -